کروم

کروم

به نظر می رسد که کروم باعث می گردد که عمل هورمون انسولین در بدن افزایش پیدا کند. هورمون انسولین موجب می گردد که میزان قند خون کنترل شود و در تجمع چربی در بدن نیز نقش دارد.

کروم ممکن است به بیمارن دیابتی کمک نماید که قند خونشان را بهتر کنترل کنند. مصرف میزان خاصی از کروم توصیه نشده است با اینحال متخصصین تغذیه عقیده دارند که مصرف حدود 25 میکروگرم کروم برای افراد بزرگسال کافی می باشد. مصرف حداکثر 200 میکروگرم کروم در دراز مدت و 300 میکروگرم کروم در کوتاه مدت باعث بروز عوارضی نمی شود. بعضی از متخصصین تغذیه توضیه می کنند که افراد بزرگسال روزانه 100 میکرو گرم کروم مصرف نمایند.

هشدار در مورد کروم

فقط در صورتی که روزی چند گرم کروم مصرف شود این ماده می تواند اثرات سمی در بدن داشته باشد

موارد استفادههای درمانی از کروم

پایین آوردن کلسترول: میزان کروم خون در افرادی که به گرفتگی شریانها دچار هستند ممکن است پایین باشد. تحقیقاتی که بر روی افراد دارای کلسترول خون بالا انجام شده نشان داده است که مصرف روزانه 200 میکروگرم کروم می تواند باعث کاهش کلسترول بد خون یعنی ال دی ال (LDL) شود.

مرض قند (دیابت): افراد مبتلا به مرض قند بطور مکرر میزان قند خونشان بالاتر از حد طبیعی می رود که بعد از مدتی می تواند باعث بروز عوارضی مثل صدمه به اعصاب محیطی دستها و پا شود و یا اینکه موحب بروز تصلب شرائین (سفت شدن رگها)، بیماری قلبی و ضعف بینایی شود. در چند تحقیق نشان داده شده است که مصرف روزانه 200 میکروگرم کروم بطور میانگین باعث پایین آمدن 18 درصد از قند خون می شود.

هیپوگلیسمی (پایین بودن قند خون): پایین بودن قند خون در بعضی افراد باعث بروز مشکلاتی مثل اضطراب، هیجان بیش از حد و عرق ریزش فراوان می شود. در تحقیقی که بر روی گروهی از خانمهای دچار این وضعیت انجام شده، مشخص گردید که مشکل آنها با مصرف روزانه 200 میکروگرم کروم برطرف شده است.

آب سیاه چشم (گلوکوم): در بیماری گلوکوم یا آب سیاه، بالا رفتن فشار چشم باعث ایجاد نقاط کور در چشم شده و در نهایت موجب نابینایی می شود. دیده شده که این افراد دارای سطح پایینی از کروم در خونشان هستند، بنابراین مصرف کروم می تواند در این افراد مفید باشد.

کم کردن میل به غذا یا چیزهای شیرین: شواهدی وجود دارد که نشان می دهد که مصرف کروم باعث می گردد که میل به خوردن و چیزهای شیرین در افراد کاهش پیدا نماید و در نتیجه از وزن آنها کاسته شود.

کمبود کروم می تواند باعث بروز مشکلات و بیماریهای زیر شود:

کنترل بد قند خون

سرگیجه و تحریک پذیری بعد از 6 ساعت غذا نخوردن

نیاز به خوردن مکرر غذا

تشنگی بیش از حد

احساس خواب داشتن

میل شدید به خوردن غذاهای شیرین

بالارفتن چربی خون

غذاهای سریار از کروم

در غذاهای زیر به مقادیر زیادی کروم وجود دارد ( مقدار عددی آن داده نشده است):

گوشت- غلات سبوس دار- لوبیای چشم بلبلی- فندق- گردو- لوبیا- نخود فرنگی

اپلیکیشن ویتالند

دانلود اپ ویتالند

اپلیکیشن ویتالند