ویتامین آ

ویتامین آ

ویتامین آ که نام شیمیایی آن رتینول می باشد برای تولید رنگ دانه هایی در چشم به نام رداپسین ضروری می باشد که این رنگدانه ها باعث می شوند که نا در تاریکی نیز بتوانیم چیزها را ببینیم.

ویتامین آ همچنین برای حفظ مرطوب بودن مخاط پوشاننده دهان و ریه ها، رشد کافی بافتهای بدن و حفظ نمو قدرت استخوانها، متعادل نمودن دستگاه تناسلی بدن و سلامت نگه داشتن پوست بدن لازم می باشند.

این ویتامین در پاسخ سیستم ایمنی بدن و کمک به مبارزه با عفونتهای باکتریایی، ویروسی و قارچی نقش مهمی دارد.

مقدار مورد نیاز این ویتامین برای بزرگسالان 800 میکروگرم می باشد که این مقدار برابر است با مقدار ویتامین آ موجود در سه گرم جگر گوساله یا هشت عدد تخم مرغ و یا فقط یک جرعه از نوشیدنی ویتامین سی و یا مولتی ویتامین شرکت ویتالند.

خود بدن هم می تواند ویتامین آ را بسازد که برای انجام این کار از بتا کاروتن استفاده می کند.

بتا کاروتن رنگدانه روشنی است که در سبزیجات و میوه ها یافت می شود (بخصوص در هویج این ماده زیاد می باشد). ویتامین آ که در قرص یا داروهای مکمل وجود دارد معمولا در پایه روغتی بوده و از روغن ماهی ساخته می شود.

هشدار در مورد ویتامین A

ویتامین آ در سلول های چربی بدن ذخیره می شود، بنابراین اگر بیش از مقدار مورد نیاز روزانه مصرف شوند در طول زمان می توانند در این سلولها انباشه شده و سمی شوند.

مصرف روزانه 300 میلی گرم ویتامین آ در بزرگسالان و 100 میلی گرم در کودکان مضر می باشد و باعث ریزش موها، استفراغ، سردرد، آسیب رسیدن به استخوان ها، دوتایی دیدن چیزها و صدمات کبدی می شود.

مصرف روزانه ویتامین A نباید در مرد ها از 9000 میکروگرم و در خانمه از 7500 میکروگرم بیشتر شود. بهترین توصیه این است که هیچگاه از دو برابر میزان نیاز روزانه (800 میکروگرم) بیشتر استفاده نکنید (یعنی 1600میکروگرم).

خانمهای باردار باید از مصرف داروها یا مکمل های حاوی ویتامین A خودداری نمایند زیرا مصرف روزانه 3300 میکروگرم می تواند باعث بروز نقائصی در جنین و ایجاد اختلالاتی در رشد آن بشود.

موارد استفاده های درمانی از ویتامین آ

بیماری پسوریازیس و آکنه (جوش های غرور جوانی): مصرف مقادیر زیاد ویتامین A می تواند به بهبود بیماری پسوریازیس و آکنه کمک نماید که این کار را با کمک به تغییر در مسیری که سطح پوست تشکیل می شود انجام می دهد. این درمان باید تحت نظر یک پزشک انجام شود.

سرطان: در صورتی که به مقدار کافی ویتامین A خورده شود، عمل عوامل سرطان زایی که باعث تغییراتی در سلول های بدن می شود ممکن است کاهش پیدا کند. اگر میزان دخیره ویتامین آ در بدن کم باشد، مصرف داروها یا مکمل های حاوی ویتامین آ می توانند به پیشگیری از بروز سرطان کمک نمایند.

بیماری های تنفسی: داروها و مکمل های حاوی ویتامین A ممکن است باعث کاهش بیماریهای تنفسی در کودکان شود.

آب سیاه (گلوکوم): اگر بیمار مبتلا به آب سیاه چشم که در رژیم غذایی اش ویتامین A کم مصرف می شود از داروها یا مکمل های حاوی ویتامین آ استفاده نماید ممکمن است برایش سودمند باشد.

سرخک: استفاده از یک دوره داروهای حاوی ویتامین A در کودکانی که در رژیم غذایی شان ویتامین آ کم وجود دارد. ممکن است به میزان زیادی سبب کاهش خطر بیماری سرخک شود.

کمبود ویتامین A می تواند باعث بروز مشکلات و بیماریهای زیر شود:

افزایش احتمال ابتلاء به عفونتها شب کوری

کم بودن رشد کودکان

خشکی و پوسته پوسته شدن پوست بدن

ناراحت شدن از نور زیاد

خشکی و بی حالت شدن چشم ها

التهاب لثه (ژنژیویت)

عدم رشد کافی مینای دندان در کودکان

منابع ویتامین آ:

در 100 گرم از مواد غذایی زیر مقدار ویتامین A برابر است با:

یک بطری نوشیدنی مولتی ویتامین ویتالند (میکسا) 250 میل لیتری 300 میلی گرم

شیر پرچرب: 52 میکروگرم

ماهی: 45 میکروگرم

اپلیکیشن ویتالند

دانلود اپ ویتالند

اپلیکیشن ویتالند