ویتامین ب1

ویتامین ب1

ویتامین ب1 که نام شیمیایی آن تیامین می باشد برای انتقال پیامهای عصبی که به مغز و نخاع رد و بدل همچنین برای کار انواعی از آنزیم های خاص که برای بدن انرژی ایجاد می کنند لازم می باشد.

ذخیره ویتامین B1 در بدن نسبتا کم می باشد و بنابراین هر روز مقداری از این ویتامین باید در رژیم غذایی وجود داشته باشد.

مقدار مورد نیاز ویتامین ب1 برای بزرگسالان 4/1 میلی گرم در روز می باشد. اگر به یکباره مقدار زیادی ویتامین ب1 بخوریم این ویتامین به خوبی در بدن جذب نمی شود. بنابراین بهترین کار این است که بطور منظم مقدار مورد نیاز را به تدریج مصرف نماییم. مصرف مقادیر بیشتر از نیاز روزانه باعث هیچ مشکلی نمی شود، زیرا ویتامین B1 اضافه از طریق ادرار از بدن خارج می شود.

بعضی از متخصصین تغذیه توصیه می کنند که برای حفظ سلامتی باید روزانه 5/3 تا 2/9 میلی گرم مصرف شود و برای مواردی که به عنوان درمان بیماری، این ویتامین مصرف می گردد باید روزانه 25 تا 100 میلی گرم مصرف شود.

به نظر می رسد که اگر ویتامین B1 همراه با ویتامین B2 و ویتامین B6 مصرف شود تاثیر ویتامین B1 در بدن بیشتر خواهد بود.

هشدار در مورد ویتامین B1

تحقیقات نشان داده است که اگر بیش از 50 میلی گرم ویتامین ب1 به ازای هر کیلوگرم از وزن بدن مصرف شود و یا اینکه روزی بیش از 3گرم از این ویتامین مصرف گردد می تواند برای بدن سمی باشد. در چنین مواردی علائمی مثل تند شدن ضربان قلب، بی خوابی، ضعف عمومی، سردرد و تحریک پذیری یا زود رنجی ایجاد می شود.

مصرف خیلی زیاد ویتامین ب1 می تواند منجر به از دست دادن سایر ویتامین های ب از بدن شود.

موارد استفاده درمانی از ویتامین ب1

تقویت حافظه: ویتامین ب1 برای گلوکز (قند خون) ضروری می باشد تا ماده ای به نام استیل کولین را تولید کند.

استیل کولین باعث انتقال پیامهای عصبی بین رشته های اعصاب می شود و برای حافظه و تمرکز حواس از اهمیت زیادی برخوردار است. اینطور گفته می شود که خوردن یک صبحانه که شامل هم کربوهیدرات (برای بالا بردن میزان گلوکز خون) و هم ویتامین ب1 (برای تسهیل در ساختن استیل کولین) باشد ممکن است منجربه بهبود عملکرد حافظه در ابتدای روز شود.

کاهش میل خوردن چیزهای شیرین: کمبود خفیف ویتامین B1 ممکن است باعث شود که میل شدیدی به خوردن چیزهای شیرین پیدا شود که این وضعیت را میتوان با خوردن مقادیر مناسب ویتامین ب1 درمان نمود.

بیماری آلزایمر: تحقیقات جدید نشان داده است که خوردن نوشیدنی مولتی ویتامین ویتالند، خوردن داروها و ممل های حاوی ویتامین ب1 ممکن است به پیشگیری و کم نمودن سیر پیشرفت بیماری آلزایمر که مشخصه آن، فراموشی می باشد کمک نماید.

ام اس: برای درمان بسیاری از بیماریهایی سیستم عصبی مل بیماری ام اس، فلج بل و نوریت (التهاب عصب، پزشکان معمولا داروها و مکمل های ویتامین ب1 را تجویز می نمایند.

کمبود ویتامین B1 می تواند منجربه بروز مشکلات و بیماری های زیر شود:

افسردگی

خستگی

کم شدن حافظه

سردرد

تهوع

سوزن سوزن شدن یا گزگز دست ها

منابع ویتامین ب1:

در 100 گرم از مواد غذایی زیر مقدار ویتامین B1 برابر است با:

یک بطری نوشیدنی مولتی ویتامین ویتالند (میکسا) 250 میل لیتری 50 میلی گرم

عصاره مخمر: 25/4 میلی گرم

نان سبوس دار: 37 میلی گرم

زرده تخم مرغ: 30 میلی گرم

اپلیکیشن ویتالند

دانلود اپ ویتالند

اپلیکیشن ویتالند