ویتامین ب12

ویتامین ب12

ویتامین ب12 (B12) که نام شیمیایی آن کوبال آمین (Cobalamin) می باشد رای استفاده مجدد بعضی از آنزیمهای کلیدی در بدن که به حفظ سلامتی اعصاب و سایر سلولهای بدن کمک می کند حیاتی می باشد.

برای ساختن غلاف میلین (Myelin Sheath) که دور عصب را می پوشاند و به آن اجازه می دهد که پیامهای عصبی سریع انتقال پیدا کنند نیاز به ویتامین B12 می باشد.

همچنین برای رشد کودکان و جوانان، کنترل اشتها و تولید گلبولهای قرمز خون، ویتامین ب12 نقش مهمی بازی می کند.

نقدار مورد نیاز روزانه ویتامین B12 برای افراد بزرگسالان یک میکروگرم می باشد که این مقدار در 50 گرم گوشت گاو یافت می شود. برای اینکهبه اندازه کافی هر روز ویتامین ب12 به بدن برسد باید از غذاهایی مثل گوشت، مرغ، ماهی، تخم مرغ و لبنیات استفاده شود.

متخصصین تغذیه عقیده دارند که روزانه 5/2 تا 25 میکروگرم برای کودکان و 5 تا 10 میکروگرم برای افراد بزرگسالا، ویتامین B12 لازم می باشد.

ویتامین ب12 در صورتی که همراه با اسید فولیک خورده شود کار خود را در بدن بهتر انجام می دهد. در حال حاضر هیچ عوارض جانبی از مصرف زیاد این ویتامین تا کنون گزارش نشده است و می توان بدون هیچ خطری حتی تا روزی 3000 میلی گرم از این ویتامین را مصرف نمود.

موارد استفاده درمانی از ویتامین B12

بهبود روحیه و خلق: به نظر می رسد که ویتامین ب12 بطور غیر مستقیم در تولید مواد شیمیایی در مغز مثل سروتونین (serotonin)  و دوپامین (dopamin) نقش دارد. از آنجایی که این مواد شیمیایی قادر به کنترل روحیه، خلق، الگوی خواب و سایر عملکردهای روانی ما هستند، مصرف ویتامین B12 می تواند با تولید بیشتر این مواد شیمیایی باعث بهبود این موارد شود.

خستگی: پزشکان امروزه از قرص ها و آمپول های ویتامین ب12 در درمان بسیاری از مشکلات افراد که به علت کاهش انرژی و خستگی ایجاد می شود استفاده می کنند.

مرض قند (دیابت): صدمه ای که به عصبهای بیماران مبتلا به مرض قند وارد می آید شبیه صدماتی است که هنگام کمبود ویتامین ب12 بروز می کند. بعضی از محققین عقیده دارند که اختلال در متابولیسم (سوخت و ساز) ویتامین B12 در افراد دیابتی ممکن است باعث افزایش صدمه به عصبهایشان بشود و بنابراین مصرف داروها و مکمل های حاوی ویتامین ب12 در این افراد می تواند سودمند باشد.

ضعف بینایی: گفته می شود که ضعف بینایی که بر اثر کمبود ویتامین ب12 در رژیم غذایی ایجاد می شود ممکن است دوباره با مصرف این ویتامین بهبود یابد.

کمبود ویتامین B12 می تواند باعث بروز مشکلات و بیماریهای زیر شود:

خستگی

بد حالت شدن موها

اگزما

درماتیت (التهاب پوست)

سوزش زبان

صعف حافظه

عدم تمرکز حواس

کم خونی

تحریک پذیری و زود رنجی

اضطراب

حساس شدن و درد عضلات

غذاهای سرشار از ویتامین B12

در 10 گرم از مواد غذایی زیر، مقدار ویتامین ب دوازده برابر است با:

جگر گوسفند: 81 میکروگرم

گوشت اردک: 3 میکروگرم

تخم مرغ: 5/2 میکروگرم

گوشت گا: 2 میکروگر

عصاره مخمر: 5 میکروگرم

 

 

اپلیکیشن ویتالند

دانلود اپ ویتالند

اپلیکیشن ویتالند