ویتامین ب3

ویتامین ب3

ویتامین ب3 که نام شیمیایی آن نیاسین می باشد برای تولید دو آنزیم به نام های NAD و NADP در بدن لازم می باشد که به آزاد شدن انرژی از غذاهایی که می خوریم کمک می کند.

هر چه فعالیت بدنی ما بیشتر باشد به ویتامین ب3 بیشتری نیاز خواهیم داشت. این ویتامین همچنین می تواند در بدن توسط ماده ای به نام تریپتوفان نیز ساخته شود.

ویتامین ب3 در رشد پوست، حفظ سلامت اعصاب و دستگاه گوارش موثر می باشد.

مقدار مورد نیاز ویتامین B3 در افراد بزرگسال 18 میلی گرم می باشد.

مکمل ها یا قرص های حاوی ویتامین B3 با نام نیکوتینیک اسید و نیکوتینامید در داروخانه ها به فروش می رسند. تا 1500 میلی گرم در روز در یک دوره زمانی کوتاه مدت و تا 450 میلی گرم در روز در یک مدت زمان طولانی می توان از قرص های نیکوتینامید استفاده نمود در حالیکه از قرصهای نیکوتینامید اسید در کوتاه مدت می توان 500 میلی گرم و در دراز مدت تا 150 میلی گرم استفاده نمود.

متخصصین تغذیه عقیده دارند که روزانه 25 تا 30 میلی گرم باید از این ویتامین یا همان نیکوتینیک اسید مصرف نمود و در موارد درمانی به میزان 50 تا 150 میلی گرم در روز از این قرصها استفاده شود.

هشدار در مورد ویتامین B3

مصرف خیلی زیاد 3 تا 6 گرم نیکوتینیک اسید باعث صدمه زدن به کبد می شود در حالیکه مصرف بیشتر از 150 میلی گرم در روز آن موجب گرگرفتگی و قرمز شدن موقت پوست در بعضی از افراد می گردد.

مصرف ویتامین ب3 بصورت قرصهای نیکوتینامید باعث بروز این اثر نمی شود با این حال مصرف مقادیر زیاد آن می تواند خواب آور باشد.

افرادی که به بیماری نقرص دچار هستند نباید از این قرصها و مکمل ها استفاده نمایند.

موارد استفادههای درمانی از ویتامین ب3

آکنه روزاسه: یک بیماری پوستی می باشد که باعث سرخ شدن صورت بخصوص در خانمهای یائسه می شود. این وصعیت به علت گشاد شدن رگهای خونی کوچک که در زیر پوست قرار دارند ایجاد می شود که به نوبه خود باعث رشد بیش از حد غدد ترسح کننده چربی در پوست شده و جوشهای شبیه آکنه (جوش غرور جوانی) ایجاد می کند.

مصرف روزانه قرصهای حاوی ویتامین ب3 می تواند به بهبود این مشکل کمک نماید.

کم کردن میل به نوشیدنی الکل: تحقیقات نشان داده است که مصرف روزانه 500 تا 1000گرم ویتامین B3 به مدت 3 تا چهار هفته می تواند به کم نمودن میل به نوشیدن الکل کمک نماید.

واکنشهای آلرژیک (حساسیتی): به نظر می رسد که ویتامین ب3 باعث جلوگیری از آزاد شدن هیستامین ها می شود و ممکن است همچنین باعث بهبودی سریع در علایمی که در حسایت فصلی ایجاد می شود بگردد.

بیماری قلبی: مصرف مقادیر کم ویتامین B3 ممکن است باعث افزایش اثر محافظتی چربی خوب HDL شود و به کاهش ایجاد پلاکهای چسبنده در دیواره شریانها کمک نماید.

مقدار مورد نیاز ویتامین ب3 در این مورد باید توسط یک پزشک تجویز شود تا از بروز عوارض جانبی بالقوه آن جلوگیری شود. افراد دچار مرض قند (دیابت) که بیماری قلبی نیز مبتلا هستند نباید از مکمل ویتامین ب3 استفاده نمایند.

آسم: مصرف روزانه 100 تا 200 میلی گرم نیاسین (ویتامین ب3) ممکن است به بهبودی آسم کمک نماید.

کمبود ویتامین B3 می تواند باعث بروز مشکلات و بیماریهای زیر شود:

بی اشتهایی

سردرد

تهوع

ایجاد زخمهایی در دهان

خشکی پوست

اشکال در خوابیدن

صعف حافظه

تحریک پذیری و زود رنجی

حساسیت و به نور زیاد

ورم کردن لثه

قرمز شدن بیش از حد زیان

منابع ویتامین ب3:

در 100 گرم از مواد غذایی زیر مقدار ویتامین B3 برابر است با:

یک بطری نوشیدنی مولتی ویتامین ویتالند (میکسا) 250 میل لیتری 450 میلی گرم

گوشت مرغ: 8/12 میلی گرم

گوشت گاو: 2/10 میلی گرم

گوشت بوقلمون: 5/8 میلی گرم

نان سبوسدار: 9/5 میلی گرم

اپلیکیشن ویتالند

دانلود اپ ویتالند

اپلیکیشن ویتالند