ویتامین ب6

ویتامین ب6

ویتامین ب6 (B6) که نام شیمیایی آن پیریدوکسین می باشد در متابولیسم (سوخت و ساز) پروتئین های بدن در ساختن و ترمیم عضلات و سایر باقتها و نیز در تولید آنزیمها بکار می رود. همچنین به نظر می رسد که این ویتامین دارای نقش مهمی در تعادل هورمونهای جنسی می باشد و به همین دلیل است که ویتامین ب6 اینقدر مورد علاقه خانمهایی که از علایم قبل از قاعدگی رنج می برند می باشد.

برای داشتن یک پوست سالم، برای حفظ عملکردخوب سیستم عصبی و برای تولید آنتی بادیها (پادتن ها) در بدن، نیاز به ویتامین B6 داریم.

مقدار مورد نیاز ویتامین ب6 در یک فرد بزرگسال در هر روز 2 میلی گرم می باشد. با اینحال خوردن تا 100 میلی گرم از این ویتامین در هر روز باعث بروز هیچ مشکلی نمی شود.

متخصصین تغذیه عقیده دارند که مصرف روزی 2 تا 5 میلی گرم ویتامین B6 برای کودکان و 50 تا 250 میلی گرم برای یزرگسالان مناسب می باشد.

هشدار در مورد ویتامین B6

بدن می تواند در هر بار فقط حدود 100 میلی گرم ویتامین B6 را جذب نماید.

گزارش های نادری وجود دارد که نشان دهنده سمی بودن مقدار 200 میلی گرم در روز می باشد که میتواند باعث نوریت (التهاب عصب) شود که یک وضعیت دردناک می باشد.

مصرف ویتامین ب6 همچنین می تواند با داروی لوودوپا که در بیماران مبتلا به پارکینسون میرف می شود تداخل دارویی ایجاد نماید.

موارد استفاده های درمانی از ویتامین B6

سندروم قبل از قاعدگی (PMS): بسیاری از خانمها اظهار می دارند که مصرف ویتامین ب6 می تواند باعث کاهش مشکلات آنها که قبل از عادت ماهانه ایجاد می گردد بشود (مشکلاتی مثل تغییر خلق و افسردگی). گرچه هنوز این امر بطور قطعی ثابت نشده است اما متخصصین تعذیه عقیده دارند که استفاده از ویتامین ب6 به میزان 50 تا 250 میلی گرم در روزهای قبل از بروز عادت ماهانه می تواند علایم و مشکلات سندروم قبل از قاعدگی را تسکین دهد.

سندروم تونل کارپ: بی حس شدن، گزگز و دردی که در دستهای بیماران مبتلا به سندروم تونل کروپ ایجاد می شود را می توان با مصرف ویتامین B6 کاهش داد.

بی حوصلگی و افسردگی: برای تولید یک ماده شیمیایی به نام سروتونین که به عنوان واسطه عصبی در مغز، احساس خوبی در فرد ایجاد می کند نیاز به ویتامین ب6 داریم.

افرادی که به افسردگی دچار هستند در خونشان به میزان کمی ویتامین ب6 وجود دارد و بنابراین مصرف این ویتامین می تواند در آنها مفید واقع شود.

خستگی: مصرف مکمل های ویتامین ب کمپلکس که ویتامین ب6 نیز جزو آنها می باشد می تواند به بهبود علایم و مشکلات خستگی در افراد کمک نماید.

کمبود ویتامین B6 می تواند باعث بروز مشکلات و بیماریهای زیر شود:

تجریک پذیری و زودرنجی

استرس

عصبی بودن

بی حوصلگی

کمبود انرژی

خشکی پوست و پوسته پوسته شدن آن

کم خونی

لب های خشک و ترک خورده

ملتهب شدن زبان

احساس سوزش پوست

ملتهب شدن پلک ها

منابع ویتامین ب6:

در 100 گرم از مواد غذایی زیر مقدار ویتامین B6 برابر است با:

یک بطری نوشیدنی مولتی ویتامین ویتالند (میکسا) 250 میل لیتری 100 میلی گرم

دانه گندم: 3/3 میلی گرم

جگر گوساله: 83میلی گرم

گوشت بوقلمون: 32 میلی گرم

گوشت گا: 30 میلی گرم

موز: 29 میلی گرم

کلم پیچ: 17 میلی گرم

اپلیکیشن ویتالند

دانلود اپ ویتالند

اپلیکیشن ویتالند