ویتامین سی

ویتامین سی

ویتامین سی به عنوان یکی از سرشناس ترین ویتامین ها در بین انواع ویتامین های موجود در مواد غذایی و دارویی شناخته می شود. در این حالت قطعا برای یک بار هم که شده نام این ویتامین را شنیده اید و اطلاعاتی در این زمینه را دارا هستید، یا از آن استفاده نموده اید. بدن ما به عنوان یک سیستم پیچیده و به هم مرتبط در حال انجام عملیات های حیاتی و واجب می باشد، اگر بدن به هر دلیلی نتواند این عملکرد ها را به روشی صحیح انجام دهد، سیستم کلی بدن که به یک دیگر مرتبط است دچار مشکل خواهد شد و در آن زمان برای رفع مشکل ایجاد شده باید به یک پزشک متخصص مراجعه نمایید و برای درمان و حل مشکل پیش آمده اقدام کنید. ویتامین ها دارای انواع مختلفی هستند که در زمینه های متعدد و بیشماری مانند ساختار، عملکرد و … با یک دیگر متفاوت خواهند بود.

ویتامین سی نیز به عنوان یک ویتامین و مکمل غذایی مهم امروزه مورد استفاده قرار می گیرد و به عنوان ویتامینی حیاتی و مهم شناخته می شود، اگر در مواد غذایی مصرف شده شما میزان مشخصی از هر ویتامین مانند ویتامین سی یا آسکوربیک اسید موجود نباشد می تواند ضرر ها و زیان های بسیاری را به بدن شما وارد کند، پس بهتر است در صورت کمبود این ویتامین و ویتامین های دیگر که برای بدن مهم و حیاتی است، در صدد جبران میزان مورد نیاز آنها برای بدن برآیید تا سلامت خود و بدن خود را به این روش تضمین کنید. در این مقاله قصد داریم هر آنچه که نیاز است تا درباره این ویتامین به ویژه ویتامین سی بدانید، برای شما عنوان کنیم تا شما بتوانید با این اطلاعات جهت سلامت اندام های مهم بدن خود اقدام نمایید و بدین صورت سلامت اندام ها و بدن خود را تضمین نمایید.

ویتامین سی

ویتامین سی، بمب قدرت برای سیستم ایمنی

همه ما خوب می دانیم ویتامین سی یا همان آسکوربیک اسید در نام علمی، می تواند سیستم ایمنی بدن که وظیفه محافظت از بدن را در برابر عوامل بیماری زای خارجی بر عهده دارد، تقویت نماید و با تقویت نمودن این سیستم ما می توانیم به دور از بیماری های متفاوت مانند انواع آنفولانزا ها و حتی انواع سرماخوردگی ها به زندگی روزمره خویش ادامه دهیم. نه تنها این مورد بلکه قوا و توان سیستم های مختلف بدن با مصرف انواع ویتامین ها از حالت عادی بالاتر خواهد رفت، در نتیجه بدن می تواند در زمان حمله به عوامل بیماری زا با قدرت هر چه بیشتر عمل نموده و در جهت از بین بردن آن ها عمل نماید. ویتامین ها به دو گروه محلول در آب و غیر محلول در آب طبقه بندی می شوند، این نوع ویتامین یعنی ویتامین سی محلول در آب است ولی در بدن فرد به صورت طبیعی ساخته نمی شود، به عبارتی برای دریافت این محصول باید از دارو های مکمل مانند و موادی که حاوی این ویتامین هستند، استفاده نمایید و از مزایای این ویتامین دریافتی که به اندام ها و بافت ها خواهد رساند، استفاده کنید. محلول در آب بودن این محصول باعث می گردد تا ریز ماده های مغذی که برای بدن مفید هستند را بر اثر واکنش توسط این ویتامین به بدن برسانند و از بروز بیماری های مختلف احتمالی جلوگیری نماید.

بسیاری از موارد و عملکرد های روزانه ما می تواند درصد این ویتامین در بدن را کاهش دهد و گاهی نیز ممکن است استفاده بیش از اندازه از ویتامین سی در بدن باعث بروز بسیاری از مشکلات سیستمیک گردد. در نظر داشته باشید مکانیسم اثر ویتامین فوق می تواند بدن شما را در برابر سرما محافظت نماید در نتیجه با فرارسیدن فصل سرما یعنی زمستان بهتر است با استفاده از آسکوربیک اسید از ابتلا به بیماری های مختلف متاثر بر سیستم ایمنی بدن جلوگیری نماییم، در این حالت سلامت بدن خود را تضمین خواهید نمود. این ویتامین در فصل ها و زمان های متعددی مورد استفاده قرار می گیرد اما بهترین فصل برای استفاده از آن فصل پاییز و زمستان است یعنی دقیقا زمانی که بدن ممکن است با عوامل بیماری زا خارجی در تماس باشد.

تاریخچه کشف ویتامین سی

انسان ها همواره در حال جنگ با نابودی هستند و همواره به دنبال فنا نشدنی ها، به همین منظور علم پزشکی رفته رفته دچار تحول و پیشرفت می گردد و در زمینه های متعدد راهکارها و روش های جدید و مفیدی را به دنیا معرفی خواهد نمود. در سال های ابتدایی امپراطوری بزرگ انگلیس بسیاری از ملوانان انگلیسی به دلیل گیج رفتن سر، بی حالی، گیجی، خستگی، ریختن دندان ها، ورم و تورم و التهاب در لثه ها و موارد دیگر دچار بیماری می شدند و از بین می رفتند. بعد ها رفته رفته محققان متوجه شدند آن ها به بیماری اسکوربوت مبتلا هستند که دارای علائم ذکر شده است و همین موضوع باعث مرگ بسیاری از ملوانان انگلیسی در سال های فوق شد.

بعد از گذشت مدت ها آقای جیمز لیند که یک پزشک دریانورد نیز بود پی برد که در مرکبات مانند پرتقال ماده ای موجود است که می تواند این بیماری در ملوانان را رفع و درمان کند. بعد ها نام علمی این ماده آسکوربیک اسید و یا همان ویتامین سی امروزی نام گذاری شد. امروزه با کشف این ماده هیچ یک از افراد در دنیا بر اثر بیماری اسکوربوت جان خود را از دست نمی دهند و همین موضوع نشان دهنده مهم بودن علم پزشکی در زمینه کشف ویتامین ها در دنیا می باشد.

ساختار ظاهری ویتامین سی

این ویتامین در شکل ظاهری سفید رنگ و به شکل پودر می باشد و شما می توانید انواع داروها و مکمل های غذایی حاوی ویتامین سی را در آب حل نموده و سپس مورد استفاده قرار دهید، همانطور که می دانید یک نمونه شایع این ویتامین در دنیا نمونه قرص جوشان است که شما می توانید آن را در آب انداخته و بعد از حل شدن تمام و کمال این قرص آن را مصرف نمایید. بهتر است بدانید اگر این ویتامین با آب ترکیب نگردد احتمال اثر نمودن آن در بدن کم خواهد شد، به عبارتی برای واکنش دادن باید با آب ترکیب گردد.

ساختار شیمیایی قطعا با ساختار ظاهری دارای تفاوت های فاحشی می باشد. نه تنها این محصول را می توانیم به شکل پودر و قرص جوشان مشاهده کنیم بلکه مدل ها و ساختار های گوناگونی امروزه از طریق داروخانه ها به عموم عرضه می شود. برای خرید این محصول حتما توجه نمایید که ممکن است به نوعی از این محصول حساسیت داشته باشید، برای جلوگیری از این اتفاق بهتر است در زمان خرید قرص و یا هر نوع از ماده ویتامین سی اطلاعات درج شده بر روی محصول را مطالعه نموده و سپس اقدام به خرید آن نمایید. نه تنها این مورد بلکه شما می توانید با دکتر داروخانه مد نظر نیز در این زمینه مشورت نموده و سپس اقدام به تهیه آن نمایید. این عمل می تواند از بروز بسیاری از مشکلات جبران ناپذیر جلوگیری نماید.

مواد حاوی آسکوربیک اسید

 

بررسی ساختار شیمیایی و مولکولی ویتامین سی

این ویتامین با فرمول شیمیایی C6H8O6 و با ویژگی غیر سمی بودن مورد استفاده عموم قرار می گیرد. نام علمی و شیمیایی این ماده آسکوربیک اسید و یا ال- آسکوربات می باشد به همین منظور بیماری که در اثر کمبود این ماده ایجاد خواهد شد اسکوربوت نامیده می شود. این مولکول به عنوان یک مولکول آلی و بسیار مهم در طبیعت شناخته می شود، که در بسیاری از مرکبات و میوه ها می توانیم آن را به شکل طبیعی و ارگانیک بیابیم. در ساختار مولکولی آن همچنین می توانیم سه گروه عاملی استری و هیدروکسیلی و آلکنی را مشاهده نموده و آن را بررسی کنیم. این محصول دارای خاصیت اسیدی است به همین دلیل مزه ترشی را در زمان مصرف ویتامین سی احساس خواهیم نمود، در نظر داشته باشید میزان ترشی نشانه صد در صدی میزان ویتامین سی موجود در ماده غذایی نخواهد بود، این در حالتی است که ترشی می تواند نشانه وجود ویتامین سی در یک محصول باشد. از طرفی PH آن نیز در محدوده اسیدی قابل مشاهده خواهد بود و با کاغذ های ph سنج می توانیم میزان اسیدی بودن آسکوربیک اسید موجود در ماده غذایی و دارو ها را تعیین نماییم.

این ماده شیمیایی دارای چگالی 694/1  گرم بر سانتی متر مکعب، دارای دمای ذوب 190 درجه سانتی گراد و 12/176 گرم بر مول وزن مولکولی می باشد. به عبارتی این ماده آلی شیمیایی به دلیل دارا بودن ویژگی های منحصر به فرد فوق می تواند برای بدن مفید و مناسب باشد و عملکرد سیستم های مختلف بدن را بهبود بخشد. در زمان مصرف این مکمل دارویی باید به موارد مختلف و متفاوتی توجه نمایید چرا که در صورت مصرف بیش از حد، این محصول می تواند برای بدن مضر باشد و همچنین در صورت عدم مصرف نیز می توانیم ضرر و زیان فراوان و جبران ناپذیری را برای بدن خود مشاهده نماییم. در حالت کلی مصرف به جا و به اندازه این ماده می تواند عملکرد سیستم های بدن را بهبود بخشد.

انواع مکمل ها و ویتامین سی های موجود در داروخانه

همانطور که می دانید بدن برای بهتر عمل نمودن سیستم های مختلف خود به انواع ویتامین ها و پروتئین ها نیازمند است و تنها خوردن مواد غذایی و دارا بودن انرژی برای بدن و اندام های آن کافی نخواهد بود. ویتامین های متفاوتی در دنیا موجود هستند و همه آن ها با 21 نوع آمینو اسید موجود در طبیعت و شناخته شده، ساخته می شود، این در حالی است که هر ویتامین دارای ساختاری مجزا و متفاوت خواهد بود و قطعا با دیگر ویتامین ها متفاوت است. ویتامین سی نیز از انواع مهم ویتامین های موجود برای بدن تعریف می شود. گاه ممکن است این ویتامین را به صورت مکمل و با ترکیب شدن انواع ویتامین های دیگر که با یک دیگر تداخل دارویی ندارند مورده استفاده قرار دهیم و خریداری نماییم. گاهی نیز ممکن است این نوع از ویتامین را به صورت مجزا و تکی خریداری نموده و مورد استفاده قرار دهیم. تکی بودن و یا کمپلکس بودن این دارو در زمان های متفاوتی مهم است، برای مثال در زمان مراجعه شما به پزشک ممکن است تنها بدن شما به یک نوع ویتامین نیازمند باشد و میزان باقی ویتامین ها در حد عادی و نرمال قرار گرفته باشد، در این زمان به شما تنها یک نوع ویتامین را پیشنهاد خواهند کرد. گاهی نیز ممکن است تنها یک ماده به عنوان کمبود در بدن شما تشخیص داده نشود، در این حالت برای جبران مواد معدنی زیادی را باید مصرف نمایید، به همین منظور برای مقرون به صرفه شدن هزینه ویتامین ها کمپلکس آن ها در داروخانه ها موجود می باشد و می توانید آن ها را تهیه نمایید.

انواع این محصولات مصرفی به گروه های خوراکی و یا تزریقی و نوشیدنی تقسیم بندی میشود. ویتامین سی یا آسکوربیک اسید به صورت قرص جویدنی، کپسول، قرص جوشان، سافت ژل، آمپول، میکروپلیت، شربت ها و انواع نوشیدنی های گازدار و بدون گاز همانند نوشابه ویتامین سی میکسا قابل خریداری می باشد و می توانید در فواصل خاصی و به میزان مشخصی که گاه پزشک آن را تعیین می کند و گاه خود شما در صورت نیاز مصرف می کنید مورد استفاده قرار بگیرد. اگر به این نوع مکمل و ویتامین حساسیت یا آلرژی دارید بهتر است از آن محصول استفاده نکنید و برای جایگزینی این ویتامین با پزشک معالج خود مشورت نمایید. در نظر داشته باشید نوشیدنی های مجاز را می توانیم از سوپری ها و هایپر مارکت ها نیز خریداری نماییم، این در حالی است که مجوز فروش ویتامین سی به صورت قرص و آمپول در انحصار داروخانه های معتبر قرار دارد و تنها می توانیم از داروخانه ها این محصول را تهیه نماییم.

چه زمان هایی به ویتامین ها مانند ویتامین سی نیازمند هستیم؟

این نوع از ویتامین ها به دلیل عدم ساخته شدن در بدن دارای اهمیت بسیاری هستند و برای بهبود عملکرد بدن باید آنها را به صورت دریافت از طبیعت مورد مصرف قرار دهیم. گاهی ممکن است با مصرف مواد غذایی حاوی این ماده بتوانیم کمبود آن را جبران نماییم گاهی نیز ممکن است ماده غذایی حاوی ویتامین های خاص در دسترس نباشند و به آسانی آنها را نتوانیم بیاییم، در این شرایط باید به مکمل های دارویی بسنده کنیم و با خرید آنها از داروخانه در صدد جبران آن برآییم. افراد گاهی به دلایل ژنتیکی و گاهی به دلایل محیطی بسیار بیشتر از افراد دیگر به این ماده مغذی نیازمند هستند، برای مثال افرادی که دارای دیابت نوع دو هستند، افراد دارای اختلالات انباشته شدن آهن در بدن و عدم جذب آن، بیمارانی که دیالیز انجام می دهند و همچنین زنانی که در دوره بارداری هستند معمولا بیشتر از دیگران به این ماده مغذی یعنی آسکوربیک اسید نیازمند خواهند بود چرا که قطعا این ماده ضروری می تواند در فقدان موجود در بدن به آن ها در بهتر عمل نمودن سیستم بدنشان کمک نماید.

گاهی ممکن است احساس خستگی، احساس کسلی و عدم انرژی در بدن خود را داشته باشید بهتر است برای رفع این مورد و انتقال انرژی برای بهبود عملکرد سیستم های مختلف بدن مانند سیستم ایمنی از این محصول استفاده نمایید. در بانوان باردار به دلیل انرژی که بدن برای رشد نوزاد از مادر خواهد گرفت، باید از این ماده به میزان بیشتری از قبل استفاده گردد. این محصول یعنی ویتامین سی همچنین دارای کاربرد های بسیار زیاد دیگری نیز می باشد، گاهی ممکن است در اثر تجویز پزشک و گاهی نیز ممکن است در صورت نیاز از این ماده استفاده نمایید. بهتر است در زمان استفاده ابتدا با پزشک مربوطه مشورت نموده وسپس اقدام به مصرف ویتامین سی نمایید.

بهترین فصل برای مصرف ویتامین سی

 

بهترین زمان و بهترین فصل برای مصرف ویتامین سی

بسیاری بر این باورند که خوردن قرص قبل از غذا می تواند باعث عملکرد بهتر و جذب بهتر آن گردد و در این حالت به معده نیز آسیب وارد نمی شود، این در حالی است که تعدادی دیگر بر این تصورند که خوردن قرص با معده خالی می تواند تاثیر آن را بیشتر از پیش نماید. در زمان استفاده از قرص ویتامین سی همه این نظریه ها به کنار خواهند رفت و تنها یک نظریه باقی خواهد ماند، در زمان استفاده از انواع محصولات حاوی ویتامین سی باید آن را با آب ترکیب نمایید در این حالت معده شما نه خالی خواهد بود و نه پر و تاثیر اسید آن به میزانی نیست که ایجاد کننده بیماری های معده مانند زخم معده باشد. بهترین فصل مصرف این قرص ها و محصولات در فصل زمستان و پاییز است.

با نزدیک شدن به این فصل ها انواع بیماری ها مانند سرماخوردگی و آنفولانزا که توسط عامل بیماری زایی مانند باکتری و ویروس ایجاد می شود، افزایش خواهد یافت به همین دلیل برای افزایش قدرت سیستم ایمنی و کمک به بهتر عمل نمودن این سیستم از ویتامین سی با شکل های مختلف موجود، می توانیم استفاده نماییم. در نظر داشته باشید که راه کار های افزایش قدرت سیستم ایمنی بدن بسیار زیاد هستند اما آسان ترین و ساده ترین راه موجود مصرف مواد غذایی و میوه جات حاوی این ویتامین می باشد.

تداخل دارویی با ویتامین سی

معمولا دارو هایی که ترکیب چندین ماده شیمیایی هستند می تواند تداخل دارویی زیادی را دارا باشند و از طرفی نیز می توانیم عنوان کنیم که عوارض جانبی این محصولات نیز از دیگر محصولات ساده موجود بیشتر است. تداخل دارویی در یک کمپلکس دارویی به رخ داد هایی اطلاق می گردد که در اثر مکانیسم اثر دو دارو و همزمان بر روی یک سیستم از بدن رخ خواهد داد، در این حالت می توانیم شاهد عوارض بسیاری باشیم. دارو و یا مکمل های ویتامینی به دلیل ساده بودن و تنها مغذی بودن حالت تهاجمی و حمله ای ندارند، به همین دلیل نمونه های بسیار کمی از تداخلات دارویی و عوارض را در آن ها نسبت به باقی محصولات دارویی موجود در داروخانه مشاهده خواهیم کرد.

افرادی که دارای اختلال انباشته شدن آهن در بدن فرد هستند معمولا از دارویی به نام دفروکسامین استفاده می کنند، مصرف این دارو با ویتامین سی می تواند باعث بروز مشکلاتی مانند افزایش مسمومیت بافت ها با آهن گردند و قدرت جذب آهن را پایین تر بیاورد در این حالت رسوب آهن موجود از قبل بیشتر خواهد شد، به همین دلیل استفاده این ماده برای این افراد توصیه نمی گردد. همچنین افرادی که دارای معده های اسیدی هستند و معمولا از داروی معده استفاده می کنند از ویتامین سی تنها با تجویز پزشک استفاده خواهند نمود، چرا که این ماده دارای ماهیت اسیدی می باشد، در نتیجه می تواند اسیدی بودن معده را در این افراد افزایش دهد و صدمات جبران ناپذیری را به بار آورد. هالوپریدول، سیکلوفسفامید، ایزونیازید، تتراسایکلین، وارفارین، استامینوفن و داروهای شیمی درمانی از انواع داروهایی هستند که می تواند با این ویتامین یعنی ویتامین سی تداخل دارویی را برای فرد بروز دهد و دچار مشکلات بیشماری گردد. بهتر است قبل از استفاده حتما در زمینه تداخل دارویی این محصول اطلاعات کامل را داشته باشید و سپس اقدام به مصرف نمایید. در نظر داشته باشید که می توانید از سایت ها متعدد و حتی از روی جعبه محصول تهیه و خریداری شده این اطلاعات را دریافت نمایید.

دوز مجاز مصرف ویتامین سی در افراد مختلف

همان گونه که ممکن است عدم مصرف ویتامین سی در بدن ایجاد کننده بسیاری از بیماری ها در فصل سرما باشد، میزان مصرف بیش از اندازه و بی رویه این محصول نیز می تواند اثرات مخربی را بر بدن بر جای بگذارد. به همین دلیل بهتر است مانند هر دارو و مواد غذایی و خوراکی به میزان مشخصی از آن استفاده نمایید در این حالت می توانید هم سیستم ایمنی بدن خود را تقویت نمایید و هم عملکرد های دیگر ویتامین سی را در بدن مشاهده نمایید بدون آن که برای بدن شما مشکلی ایجاد شود، در این حالت احتمال بروز عواقب در اثر استفاده بیش از حد به صفر خواهد رسید. بسته به اینکه فرد مد نظر دارای چه سنی می باشد میزان مصرف این دارو بین 40 تا 120 میلی گرم در نوسان است، که بسته به شرایط و نیاز بدن نیز می توانید میزان متفاوتی از آسکوربیک اسید را دریافت نموده و کمبود بدن خود در این زمینه جبران نمایید.

در نظر داشته باشید در شرایط های خاص مانند بارداری که این موضوع به عنوان شوکی برای بدن شناخته می شود دوز مصرف ویتامین سی افزایش خواهد یافت تا بدن مادر و کودک را در اثر حمله عوامل بیماری زا در امان نگه دارد. در نظر داشته باشید از راه مواد غذایی حاوی ویتامین سی مانند کیوی، پرتقال و انواع سبزیجات برای دریافت این ماده مغذی استفاده کنید، چرا که قدرت جذب این مواد بسیار آسان تر و بی خطر تر از نوع شیمیایی آن خواهد بود. دوز مصرف این ماده نه تنها به این عوامل بلکه به عواملی مانند زمان مصرف، نوع ماده غذایی حاوی این ویتامین و موارد بیشمار دیگری بستگی خواهد داشت. در زمان مصرف هر ماده غذایی و ویتامینی باید به موارد فوق توجه نمایید چرا که صدمه زدن به بدن شما توسط هر عامل خارجی می تواند تمام روحیه و سلامت شما را مورد تشعشع قرار دهد.

خواص ویتامین سی برای بدن

خواص ویتامین سی برای بدن

این ویتامین می تواند در بدن بسیار مفید واقع گردد و در زمینه های متفاوتی مورد استفاده باشد. خواص موجود می تواند در هر ماده غذایی حاوی این ویتامین با دیگری متفاوت باشد. در این قسمت برای مثال می توانیم تعدادی از موارد موجود را در قسمت زیر به عنوان خواص و فواید ویتامین سی عنوان کنیم:

 1. ساخت کلاژن مورد نیاز برای بهبود پوست و مو و زیبا تر نمودن آنها
 2. با تاثیر بر عملکرد آنتی اکسیدان ها می تواند از ابتلا به انواع سرطان های متفاوت و غیر قابل درمان جلوگیری نماید.
 3. جلوگیری از ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی و همچنین جلوگیری کننده از سکته های قلبی و عروقی شایع در سنین مختلف بر اثر استرس های موجود
 4. بهبود عملکرد مغز و نورون های خاکستری موجود در آن در نتیجه بهبود عملکرد حافظه و یادگیری در زمینه های متفاوت و مختلف
 5. کمک به درمان سرماخوردگی ها و بیماری هایی که توسط عوامل میکروسکوپی و بیماری زای ریز ایجاد می گردد.
 6. بهبود عملکرد دندان ها و لثه ها و جلوگیری از التهاب در لثه و زخم در آن ها
 7. عدم تورم لثه و عدم ایجاد التهاب در نقاط مختلف بدن به ویژه در دهان و دندان
 8. سرعت بخشیدن به بهبود تورم و زخم های موجود در نقاط مختلف بدن
 9. مفید برای کلسترول و افرادی که دارای کلسترول هستند، به همین روش عملکرد عروق را نیز بهبود خواهد بخشید.
 10. جلوگیری کننده از ایجاد سنگ کلیه و بیماری هایی مانند سنگ صفرا

نه تنها در این موارد بلکه ویتامین سی می تواند به بهبود عملکرد قسمت های مختلف بدن نیز کمک نماید. در نظر داشته باشید زمانی که تنها احساس نمودید به این ویتامین نیازمند هستید از آن باید استفاده نمایید، این موضوع در زمان استفاده بسیار مهم خواهد بود، در نتیجه می توانیم با مصرف این ماده خوراکی انرژی و شادابی را به تمام نقاط بدن و مواردی که ذکر شد هدیه نماییم.

مصرف ویتامین سی برای افراد سیگاری

پزشکان، محققان و دانشمندان بر این باورند که افرادی که میزان زیادی سیگار در طول روز مصرف می کنند به میزان بیشتری از رادیکال های آزاد برای دفع سموم نیازمند خواهند بود به همین دلیل ویتامین سی می تواند با دفع رادیکال های آزاد و کم نمودن خطرات ناشی از آن به درست عمل نمودن قسمت های مختلف بدن مانند پوست، کلیه، ریه و قسمت های دیگر بدن کمک نماید. افرادی که مواد مخدر، سیگار و مشروبات الکلی را مصرف می کنند، بعد از گذشت زمان های زیادی در بدن خود احساس خستگی و عدم هماهنگی اندام ها را مشاهده خواهند نمود، نه تنها افراد سیگاری بلکه افرادی که مواد مخدر متنوعی را به روش دودی استعمال می کنند نیز در معرض این خطرات قرار دارند. به همین دلایل بهتر است از آسکوربیک اسید و یا همان ویتامین سی به میزان بیشتری از افراد دیگر استفاده نمایند تا سلامت بدنی آنان تضمین شود.

زیاده روی در زمان مصرف ویتامین سی چه پیامد هایی را خواهد داشت؟

مصرف بیش از اندازه این محصول می تواند عواقب بسیار زیادی را شامل گردد، از عواقب این محصول در صورت ازدیاد مصرف می توانیم به درد در ناحیه مختلف شکم، درد عضلانی و استخوانی، گرفتگی عضلات، سردرد های خفیف تا شدید، تهوع و استفراغ، کم خوابی و اختلال در عملکرد خواب اشاره نماییم. در نظر داشته باشید اگر دوز مصرف شده ویتامین سی یا آسکوربیک اسید از طریق مواد طبیعی و ارگانیک مانند بروکلی، توت فرنگی، کلم قرمز، کیوی، پرتقال، فلفل ها و … جذب گردد مداخله گر در عملکرد هیچ سیستم و اندامی نخواهد بود، همچنین عوارض عنوان شده در قسمت های بالای متن، در صورت مصرف داروهای حاوی ویتامین سی مانند قرص جویدنی، قرص جوشان نوشابه ویتامین سی میکسا و …  وجود نخواهند داشت. اما باز هم بهتر است در صورت مصرف این موارد بسیار دقت نمایید و سلامت خود را با مصرف بی رویه به خطر نیندازید.

مکانیسم اثر ویتامین سی در بدن

بدن هر فرد می تواند با دوز مشخصی از ویتامین سی کنار بیاید نه تنها این مورد بلکه نوع بروز اختلالات ناشی از مصرف بی رویه این محصول نیز در افراد متفاوت و بدن های مختلف با یکدیگر متفاوت است. اما در حالت کلی نوع عملکرد این محصول یعنی ویتامین سی در بدن همه افراد به یک گونه خواهد بود. این ویتامین در واکنش های اکسیداسیون و احیای موجود در بدن دخالت خواهد نمود و عملکرد آن ها را افزایش خواهند داد. همچنین این ماده در متابولیسم شیمیایی فنیل آلانین، هیستامین، آهن، اسید فولیک و دیگر سیستم های عملکرد آنزیمی انواع دارو ها، مصرف انواع کربوهیدرات های موجود، لیپید ها و پروتئین ها دخالت داشته و عملکرد سیستم ها مختلف بدن مانند سیستم عصبی، سیستم تنفسی و سیستم ایمنی را بهبود خواهد بخشید. در صورت عدم مصرف این ماده چه به صورت طبیعی و چه به صورت دارویی عملکرد صحیح این سیستم ها بهم خواهند ریخت، در این بین حالت پایدار بدن نیز دچار اختلال خواهد شد. مکانیسم و یا نوع عملکرد انواع این محصولات موجود در داروخانه بدین شکل است.

تفاوت ویتامین سی با دیگر ویتامین ها

قطعا تفاوت های ساختاری، عملکردی، مکانیسمی، ظاهری و موارد استفاده در انواع ویتامین ها با یکدیگر متفاوت است. ویتامین های دیگر که می توانیم مانند ویتامین سی از آنها با نام مواد مغذی و مفید برای بدن یاد کنیم، ویتامین ب، ویتامین ای، ویتامین دی و … را می توانیم نام ببریم. میزان مصرف، فاصله زمان های مصرف، نوع مصرف، نوع مکانیسم، فواید و خواص ها و ساختار شیمیایی این نوع ویتامین ها با یکدیگر متفاوت است. در نظر داشته باشید که حتی با متفاوت بودن این موارد در ویتامین ها می توانیم آن ها را با یک دیگر مخلوط نموده و به صورت مکمل ها در رژیم غذایی استفاده نماییم بدون آن که تداخل دارویی را در آن ها حتی به اندازه ذره ای مشاهده کنیم، چرا که این محصولات به عنوان کمک کننده های بدن در حال فعالیت هستند و هیچ گونه آسیبی را نمی توانند به بدن در حالت عادی وارد نمایند.

فارماکوکینتیک ویتامین سی چیست؟

اسید اسکوربیک یا ویتامین سی به صورت آسان توسط غشاء ژژونوم جذب بدن خواهد شد. این غشاء در انتهای روده هر فرد موجود می باشد و از طریق آن قسمت به بدن جذب خواهد شد. این ویتامین می تواند در کبد متابولیسم اسیدی ایجاد نماید ولی معمولا امکان ترکیب شدن با پروتئین را به میزان بسیار کمی دارا است. قدرت جذب این ویتامین در تمام سلول های بدن بالا می باشد و همه سلول ها می توانند از این ویتامین بهره مند شوند.  با توجه به این موارد اگر فردی در قسمت تحتانی روده خود دچار مشکل گردد جذب این ماده یعنی آسکوربیک اسید در آن بدن مختل خواهد شد و این مورد و این محصول از طریق ادرار دفع می گردد. در نظر داشته باشید میزان اضافی این محصول به صورت عادی ممکن است از طریق ادرار از بین برود، اما اگر میزان دفع شده آن در ادرار زیاد باشد باید توسط پزشک مربوطه و از طریق آزمایشات ادرار مورد بررسی قرار بگیرد.

بهتر است هر زمان که با علائم کمبود ویتامین سی رو به رو شدید در صدد رفع آن برآیید چرا که حل ننمودن مشکل ایجاد شده می تواند از جذب بسیاری از مواد معدنی در ژژنوم (روده باریک)جلوگیری نموده و عملکرد سلول های مختلف بدن شما را کند خواهند نمود. امروزه دانشمندان بر این باور هستند که می توانند از ویتامین موجود در پرتقال برای درمان سرطان روده استفاده نمایند، در این حالت افزایش جذب این ماده در این قسمت بهتر صورت خواهد گرفت و بسیاری از مشکلات این افراد حل خواهد شد و بدن می تواند در این حالت سلامت خود را بازیابد.

مدت زمان نگهداری ویتامین سی و طریقه صحیح نگهداری آن

قطعا برای سالم ماندن دارو تا مدت زمان مخصوص و مشخص شده باید آن را در مکانی خشک و خنک مانند یخچال نگهداری نمود، با توجه به موارد می توانید مدت طولانی و تا تاریخ انقضای درج شده این محصول یا همان ویتامین سی را نگهداری نمایید. در نظر داشته باشید این دارو را باید از دسترس کودکان دور نگه دارید و تنها برای افراد ذکر شده از آن استفاده کنید.

کبودی علائم کمبود ویتامین سی

کدام نوع از ویتامین سی موجود در داروخانه از دیگری بهتر است؟

همانطور که در پاراگراف های بالایی عنوان نمودیم انواع مختلفی از این ویتامین در داروخانه ها به عموم عرضه میگردد. اما بسیاری بر این باورند که استفاده از قرص های جوشان می تواند در سلامت آن ها تاثیر گذار باشد و از طرفی تاثیر و میزان ویتامین سی موجود در این محصولات پایین تر از دیگری خواهد بود. این نوع از ویتامین سی می تواند گاهی باعث سوزش های معده و سوزش در نواحی مختلف سیستم گوارشی، ترشح اسید معده و افزایش آن، سوزش زبان و التهاب آن، حالت تهوع، دل درد، دل پیچه و گرفتگی در قسمت هایی از سیستم گوارشی گردد. به همین دلیل بهتر است از منابع طبیعی و ارگانیک و یا نوشیدنی ویتامین سی میکسا که سلامت آن ها تضمین شده تر است استفاده نمایید و با مصرف به موقع این محصولات از بیماری های متفاوت پیشگیری نمایید.

با چه عواملی می توانیم دریابیم بدن ما به ویتامین سی نیازمند است؟

زمانی که بدن در حالت طبیعی و عادی قرار نداشته باشد، بدین معنی است که مواد مغذی و غیر مغذی یا به بدن به میزان زیادی وارد شده است و یا گاه ممکن است این علائم نشانده کمبود انواع ویتامین ها مانند ویتامین سی میباشد. از علائم مختلفی که می توانیم با در نظر گرفتن آن ها دریابیم که کمبود ویتامین سی در بدن ما مشاهده می شود، موارد زیر خواهد بود:

 1. بیماری پوستی کراتوزیس پیلاریس:

  این علائم به دلیل کمبود کلاژن سازی و عدم وجود ویتامین سی رخ می دهد. در این بیماری مکان های مختلف بدن مانند پشت پا و بازو ها به اصطلاح پوست مرغی می شوند. در این صورت زمخت و ناهموار شدن مناطق مختلف پوست می تواند نشانه کمبود ویتامین سی باشد.

 2. پوست آسیب دیده و خشک:

  این نوع پوست ها نیز نشان دهنده کمبود این ویتامین و کمبود ساخت کلاژن در پوست می باشد، در نتیجه به عنوان یک آلارم برای بدن عمل خواهد نمود.

 3. کبودی های بی دلیل:

  در این حالت کمبود آسکوربیک اسید میتواند باعث کاهش ضخامت دیواره رگ ها گردد و با تنها یک اشاره کوچک قسمت های متفاوت بدن شما دچار کبودی خواهد شد.

 4. خون ریزی لثه:

  اگر تنها با زدن یک مسواک آرام و ساده و نرم لثه های شما دچار خونریزی خواهند شد میزان ویتامین سی بدن شما کاهش یافته است.

 5. سرماخوردگی مداوم:

  سیستم ایمنی بدن شما در اثر کمبود این ویتامین تضعیف شده است و به همین دلیل شما مداوم سرما می خورید.

بهتر است زمانی که با این مشکل رو به رو شدید سریع به یک پزشک تغذیه مراجعه نمایید و با راهنمایی پزشک معالج در زمان های مشخصی میزان و دوز معینی از ویتامین سی را مصرف نمایید، در این حالت نگران نباشید با نوشیدن نوشابه ویتامین سی میکسا، ویتامین از دست رفته بدن می توانید سلامت خود را بازیابید.

کلام نهایی

با توجه به مواردی که در این مقاله بیان نمودیم در یافته اید که این ماده مغذی و مفید یعنی ویتامین سی را بهتر است از محصولات طبیعی و ارگانیک موجود در طبیعت مانند مرکبات و یا نوشابه ویتامین سی میکسا دریافت نماییم و تنها با مصرف چند ماده خوراکی خاص می توانیم میزان این ویتامین را در بدن خود افزایش دهیم. همچنین در زمینه فواید و ضرر های موجود برای مصرف بی رویه این محصول اطلاعاتی را عنوان کردیم تا شما به عنوان خواننده این متن بتوانید در زمان نیاز از این محصول با اطلاعات کامل استفاده نموده و سلامت خود را از پیش بیشتر نمایید. امید داریم این مقاله بتواند شما را در زمینه مصرف ویتامین سی یاری نماید و اطلاعات کامل و مفیدی را در این زمینه در اختیار شما قرار دهد.

اپلیکیشن ویتالند

دانلود اپ ویتالند

اپلیکیشن ویتالند