ویتامین D

ویتامین D

نامهای شیمیایی ویتامین د عبارتند از: کوله کلسفرول (cholecaliferol)، کلسیفرول (calciferol) و ارگوسترول (Ergosterol).

ویتامین د (D) در بدن همانند یک هورمون عمل می کند زیرا ساختن آن در یک قسمت از بدن انجام می شود در حالی که عملکرد آن در قسمت دیگری از بدن می باشد.

بیشتر ویتامین د که در بدن استفاده می شود در زیر پوست که در معرض نور خورشید قرار می گیرد ساخته می شود. اشعه ماوراء بنفشی که در نور خورشید قرار دارد ویتامین د را از نوع غیر فعال به نوع فعال تبدیل می کند.

ویتامین D همچنین برای جذب کلسیمی که از طریق غذاها وارد بدن می شود حیاتی می باشد.

ویتامین D بطور مستقیم باعث افزایش رسوب مواد معدنی در استخوان ها می شود. بدون وجود مقادیر کافی ویتامین د، بدن قادر به ساختن یا حفظ استخوان های سالم و قوی نمی باشد.

مقدار مورد نیاز روزانه ویتامین د برای افراد بزرگسالان 5 میکروگرم می باشد.

توصیه می شود که افراد بالای 65 سال که رژیم آنها دارای مقادیر کمی ویتامین د می باشد روزانه به میزان 10 میکروگرم از مکمل های ویتامین د استفاده نمایند. بعضی از متخصصین تغذیه عقیده دارند که تمام افراد بزرگسالان سالم باید روزانه 10 تا 20 میکروگرم ویتامین د مصرف کنند.

موارد استفاده های درمانی از ویتامین د (D):

مادران شیرده: نوزادان و شیرخواران ممکن است در صورتی که مقادیر کافی ویتامین د از طریق شیر مادرشان به آنها نرسد در خطر ابتلاء به نرمی استخوان و راشیتیسم باشند که باعث خمیدگی و قوس دار شدن استخوان هایشان می شود. این وضعیت معمولا در مادران شیردهی که رژیم غذایی آنها بد بوده و کمتر در معرض نور خورشید قرار می گیرند ایجاد می شود.

مادران شیردهی که روزانه 10 میکروگرم از مکمل ویتامین د استفاده می کنند می توانند از این مشکل پیشگیری نمایند.

پوکی استخوان: با مصرف مکمل های ویتامین د، افراد سالخورده و کسانی که در خطر ابتلاء به پوکی استخوان هستند ممکن است با کمک به افزایش جذب کلسیم به بدنشان، استخوان هایشان قوی شده و از شکنندگی و پوک شدن آنها جلوگیری نمایند.

بیماریهای لثه و دندان: افرادی که دچار ضعف بافت لثه هستند ممکن است از مصرف مکمل های ویتامین د بهره ببرند و با کاهش از دست رفتن استخوان های فک، به پیشگیری از بیماریهای لثه و دندان کمک شود.

بیماری پسوریازیس: بیماران مبتلا به بیماری پسوریازیس ممکن است متوجه این نکته بشوند که آنها میزان کمی ویتامین د در بدن دارند. اگر این بیماران، مصرف ویتامین د روزانه شان را افزایش بدهند ممکن است علایم و مشکلات پوستی بیماری شات تا حدودی بهبود یابد.

کمبود ویتامین د می تواند باعث بروز مشکلات و بیماریهای زیر شود:

کاهش رشد بدن

تغییر شکل پیدا کردن استخوان ها

بیماری راشیتیسم

استئومالاسی (بیماری نرمی استخوان در افراد بزرگسال)

دردهای استخوانی

ضعف عضلات

یبوست

منابع ویتامین دی:

در 100 گرم از مواد غذایی زیر مقدار ویتامین D برابر است با:

یک بطری نوشیدنی مولتی ویتامین ویتالند (میکسا) 250 میل لیتری 20 میلی گرم

مکمل های روغن کد ماهی ( روغن cod): 210 میکروگرم

ماهی ساردین: 11 میکروگرم

ماهی سالمون: 8 میکروگرم

مارگارین: 9/7 میکروگرم

ماهی تن تازه: 2/7 میکروگرم

اپلیکیشن ویتالند

دانلود اپ ویتالند

اپلیکیشن ویتالند